jak łowić duże ryby ?

Jak łowić duże ryby, nie mając dużo czasu na wędkowanie ?

Czy wiesz, że możesz wędkować rzadko – choćby tylko w weekendy – a mimo to odnosić spektakularne wędkarskie sukcesy? O tym, jak łowić duże ryby w sytuacji kiedy nie dysponujesz duża ilością czasu, dowiesz się z tego artykułu.

 

Nikt nie jest dobry we wszystkim!

Większość dobrych wędkarzy specjalizuje się nie tylko pod kątem metody wędkowania, ale i gatunków ryb, które łowią. Skupiają się na dwóch, góra trzech. Dlaczego ?

Bowiem jeden czy dwa dni w tygodniu (a ja, uważam że siedem też) to naprawdę zbyt mało czasu, abyś miał realne szanse nauczyć się skutecznie łowić wszystkie gatunki ryb. Ale już dwa czy trzy, jak najbardziej!

Nigdy jednak nie nastawiaj się tylko na jeden. Istnieją bowiem okresy w roku, w których poszczególne gatunki generują małe zapotrzebowanie na pokarm. Rzadko wówczas żerują, a więc ich złowienie będzie bardzo trudne. W takich momentach nastawiaj się na inne ryby. Takie, które akurat żerują normalnie – tylko takie masz realne szanse złapać.

Skup się na nauce łowienia tylko kilku gatunków. Oddaj im 100% czasu, jaki poświęcasz na wędkowanie, a szybciej nauczysz się je łowić.

Baza łowisk

W kwestii łowisk rób natomiast odwrotnie: zbuduj jak największą ich bazę. Dlaczego ?

Bo łowiska i to nawet te najlepsze, są dobre, ale okresowo. Atrakcyjne są dla Ciebie tylko w jednym przypadku: gdy pływają w nich duże ryby, a te bywają w nich nie zawsze. To czy w danym momencie faktycznie je tam znajdziesz, zależne jest natomiast od wielu czynników tj. okresowego zanieczyszczenia, obecności pokarmu, pory roku itp. Dlatego jedno dobre łowisko to za mało, abyś mógł skutecznie łowić przez cały sezon.

A co w przypadku, gdy już duże ryby gdzieś w końcu namierzysz ? Cóż, to wcale jeszcze nie przesądzi o atrakcyjności miejsca. Łowisko może bowiem okazać się wyjątkowo trudne. Niski stan wody uczyni ryby niełatwymi do złowienia. Zaś stopień zarośnięcia rzeki potrafi nie tylko utrudnić, ale i nawet uniemożliwić wędkowanie. Pamiętaj, że w tym samym czasie, na łowisku innym, masz większe szanse dobrze połowić. Tam przyjedzie Ci to o wiele łatwiej (a o tym, jak łowić duże ryby w trudnych warunkach, przeczytasz tu).

Buduj więc jak największą bazę łowisk możliwych do obłowienia, abyś miał ciągły dostęp do dużych ryb.

 
Jak łowić duże ryby, nie mając dużo czasu ? Dopasuj się do pogody.

Żerowanie ryb jest procesem skomplikowanym i zależnym od wielu czynników. Jednym z nich jest pogoda. Czas na wędkowanie masz tylko w weekendy, więc nie masz wpływu na to jaką aurę zastaniesz nad wodą. To czy ryby żerują, czy nie jest więc niezależne od Ciebie. Tak zapewne myślisz, ale… mylisz się!

Spójrz bowiem czego już dokonałeś! Dzięki temu że skupiłeś się na problematyce łowienia dwóch czy trzech gatunków ryb, to bardzo dobrze wiesz, który z nich przy jakiej pogodzie będzie aktywniejszy.

Masz tez do dyspozycji z dziesięć łowisk. W każdym pływają naprawdę duże ryby, a warunki meteorologiczne na każdej miejscówce mogą być przecież inne. Wiesz, że zły czas na połów jednego gatunku ryb, bywa wyśmienita porą na połów drugiego i to wykorzystasz!

Dlaczego złowisz dużą rybę ?

Duże ryby złowisz nie, dlatego że będziesz wędkował często, ale ponieważ poznasz dobre łowiska i będziesz wiedział kiedy oraz gdzie wędkować. Zdobędziesz wiedzę, bez której najlepsze przynęty i najskuteczniejsze techniki nie przyniosą efektów.

10 komentarzy

 • https://efakty24.pl/

  1 listopada 2022 at 14:36

  Wybrałem się dziś połowić karasie na ten sam staw co ostatnie dwa razy. Od samego rana padało, więc na wodę wyruszyłem dopiero po 8. Jak trafiłem nad wodę to okazało się, że miejsce w którym zawsze łowię było już zajęte. Znalazłem jakieś wolne miejsce, ale akurat było pod wiatr. Przez cały czas łowienia mocno wiało najpierw z lewej, później z prawej strony. Była fala, kołysało spławikiem i mocno dryfował. Jako zanętę zastosowałem to co zawsze na tym stawie: spożywka z dodatkiem kukurydzy. Dziś nie nęciłem lekko blendowanymi konopiami, bo się już skończyły. Na powierzchni wody w miejscach, w który wrzuciłem zanętę było widać bąblowanie czyli ryby jakoś tam żerowały. Podsumowując brania były gorsze o wiele niż zawsze na tym łowisku. Były dwa brania zakończone złowieniem karasi o wiele mniejszych niż złowiłem dwa poprzednie razy w innym miejscu na tym samym stawie. Jako przynęta służył czerwony robak. Mam kilka pytań do Was:

  1. Możliwe, że w jedynym miejscu stawu łowi się tylko i wyłączenie duże karasie, a w innym miejscu tego samego stawu łowi się wyłączenie małe karasie? Z czego może to wynikać?
  2. Czy brak zanęcania blendowanymi konopiami w dniu dzisiejszym mógł mieć przełożenie na to, że dziś udało się złowić tylko dwa małe karasie, a nie kilka dużych jak podczas dwóch poprzednich łowień w innym miejscu tego samego stawu?
  3. Czy może ogólnie mocno wietrzna pogoda wpłynęła na słabe brania podczas dzisiejszego łowienia?

  Odpowiedz
 • https://zwedka.pl/

  6 lipca 2023 at 13:56

  Rady dotyczące łowienia różnych gatunków ryb i wybierania odpowiednich łowisk są bardzo przydatne. Zgadzam się z tym, że skupienie się na kilku gatunkach ryb i poświęcenie im pełnego czasu pozwoli szybciej nauczyć się ich łowienia. Ważne jest również dostosowanie się do warunków pogodowych i wiedza, który gatunek będzie bardziej aktywny w danej sytuacji. Budowanie dużej bazy łowisk daje większe możliwości wyboru i większą szansę na znalezienie ryb w dobrym nastroju żerowania. Cieszę się, że podzielasz swoje doświadczenia z łowienia ryb i udzielasz takich praktycznych wskazówek. Dzięki temu można lepiej planować i cieszyć się udanymi połowami.

  Odpowiedz
  • dawid@zwedkowani.pl

   4 sierpnia 2023 at 07:59

   Dzięki za fajne słowa. Cieszę się, że znalazłeś na moim blogu coś dla siebie. Powodzonka i pozostaję do dyspozycji w razie pytań 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz