łowienie pstrągów i łowienie kleni

Łowienie pstrągów i łowienie kleni – jak to pogodzić ?

Łowienie pstrągów i łowienie kleni możesz łączyć, ale w przypadku każdego z tych gatunków powinieneś robić to nieco inaczej. Jak efektywnie wykorzystać czas spędzony nad pstrągowo-kleniową rzeką ? Oto mój sposób!


Łowienie pstrągów i łowienie kleni – różnice.

Pstrągi i klenie żerują na podobnym pokarmie, a więc biorą na mniej więcej te same przynęty. Jednak inaczej prowadzone. Dlaczego ? (kliknij tu i sprawdź jak temperatura wpływa na intensywność żerowania ryb)

Żerujący pstrąg obserwuje rzekę bezpośrednio ze swojej kryjówki. Stoi zazwyczaj przy dnie: wśród zwałek, w rynnie lub dołku. Schronienie opuszcza dopiero gdy zauważy potencjalną ofiarę. Dokonuje błyskawicznego ataku, by po chwili równie szybko wrócić.

Kleń żyje w tych samych co on stanowiskach. Zachowuje się jednak inaczej. Na czas żerowania ustawia się również poza kryjówkami. Nigdy nie odpływa jednak daleko. Stoi w ich pobliżu: przed, za, nad nimi. W środkowych i górnych partiach wody. Co z tego wynika ?

łowienie pstrągów i łowienie kleni, ogromny kleń, duży kleń, jak łowić klenie, duże klenie

Ryby te obserwują rzekę z różnej perspektywy.

Kleń widzi dużo. W zasadzie wszystko. Obserwuje “z góry”. Obejmuje wzrokiem całą szerokość rzeki. Potrafi długo przyglądać się potencjalnej ofierze, a zaczyna ją śledzić wzrokiem, już od chwili gdy ta tylko znajdzie się w jego polu widzenia. Od tego momentu do ataku, mija nieraz bardzo dużo czasu.

Pstrąg widzi natomiast stosunkowo mało. Patrzy “z dołu”. Dojrzy tylko tylko ile mu umożliwia np.: luka w zwałce, przez którą patrzy. Ryby dość szybko znikają mu z pola widzenia, więc czasu na obserwację i podjęcie ataku ma niewiele.

Te informacje mówią dużo o tym jakie sposoby prowadzenia przynęt – pod czy z prądem – są w przypadku łowienia każdego z tych gatunków skuteczne.

łowienie pstrągów i łowienie kleni, pstrąg na woblera, przynęty pstrągowe

Łowienie pstrągów i łowienie kleni – sposoby prezentacji przynęt.

Przynęta jest skuteczna między innymi, dlatego że porusza się w polu widzenia drapieżnika tak długo, jak prawdziwa ryba (kliknij tu i sprawdź od czego jeszcze zależy skuteczność przynęt).

Łowiąc klenie musisz więc prezentować ją jak najdłużej. Osiągniesz to dzięki powolnemu prowadzeniu. W ten sposób umożliwisz kleniowi coś co jest dla niego procesem nierozerwalnie związanym z polowaniem: dasz mu czas na obserwację. Przynęta, która pojawi się nagle i błyskawicznie zniknie, uniemożliwi mu ją. Wzbudzi tym samym podejrzenia, a w konsekwencji ryba nie weźmie. Najwolniejszym sposobem prezentacji przynęty jest prowadzanie pod prąd lub wachlarzem w poprzek nurtu.

Łowienie pstrągów to natomiast szybkie prowadzenie, bo ryby na które pstrągi polują też jedynie przemykają im przed oczami. Wobler zbyt długo zawieszony gdzieś w toni, na pewno nie będzie czymś co ryba ta często obserwuje w naturze podczas żerowania. Najszybszym sposobem prowadzenia przynęt jest prowadzenie z prądem.

 
Pstrąg ryba pierwszego rzutu. Kleń – ryba wymagająca cierpliwości w obławianiu.

Pstrąg widzi Twoja przynętę przez chwilę i nie potrzebuje dłużej. Nie jest w stanie przyjrzeć się jej dokładnie, a więc znaczenie kolorystyki czy modelu użytego woblera, jest w przypadku łowienia pstrągów na drugim planie (nie mówię że nie ma znaczenia!). Najważniejsze jest jednak, abyś wstrzelił się w okres żerowania ryby i podał przynętę w okolicy jej stanowiska.Jeżeli ta sztuka Ci się uda, to ryba prawdopodobnie zaatakuje już w pierwszym rzucie.

Kleń bacznie obserwuje. Gdy coś wzbudzi jego podejrzenie, odstąpi od ataku. Żerująca ryba nie musi zatem wziąć od razu. W przypadku łowienia kleni bardzo ważne jest, więc abyś sukcesywnie, za pomocą różnych przynęt obławiał każdą miejscówkę. Jeżeli klenie żerują, a Ty trafisz w model i kolor przynęty, to możesz liczyć na branie.

rzeka pstrągowa rzeka kleniowa łowienie pstrągów i łowienie kleni
 
Łowienie pstrągów i łowienie klenie – inne moje sugestie.

Idź w górę rzeki i wypatruj miejscówek. Bywa, że klenie i pstrągi stoją na tych samych. Dlatego każdą napotkaną traktuj jak potencjalne stanowisko obu ryb.

Optymalizuj też czas poświęcony na wędkowanie. Nie trać go na zbyt intensywne łowienie pstrągów, a przy tym nie pozwól sobie nie wykorzystać kleniowego potencjału rzeki. Na każdym miejscu wykonuj najpierw jedynie po kilka rzutów pstrągowych w górę rzeki (tyle wystarczy) i bardzo dużo kleniowych (tak trzeba), czyli w dół.

To tyle. Dużej ryby!

Dodaj komentarz