Skuteczne przynęty kleniowe

Skuteczne przynęty kleniowe na lato

W poprzednim artykule (kliknij tu) opisałem  zachowania i preferencje letnich kleni. Dzięki temu wiecie już gdzie ich szukać oraz kiedy i na jakim pokarmie żerują. Czas na kolejną porcję wiedzy! Dziś powiem Wam na co je łowić. Oto skuteczne przynęty kleniowe na lato !

 

Przełom wiosny i lata – woblery, ale już nie tylko.

Przynęta żeby była skuteczna,  musi zaimitować dokładnie ten rodzaj pożywienie, jakim ryba się w danym okresie odżywia. Dlatego wczesną wiosną, kiedy to klenie żerowały głównie na innych rybach, w zasadzie wystarczały Wam woblery. Z czasem ta prosta sprawa zaczęła  się jednak komplikować. 

Wraz ze zbliżaniem się lata klenie znalazły, bowiem inne źródła pokarmu m.in.: larwy owadów oraz owady. Dlatego jesli tylko dalej chcecie łowić duże ryby, to obok woblerów powinniście posiadać przynęty imitujące także tego typu pokarm. Czyli, jakie przynęty ?

skuteczne przynęty kleniowe
 
Smużaki

Kiedy ryby zaczynają zbierać pokarm z powierzchni (okres ten rozpoczyna się w  maju wraz z rójkami owadów) pływające imitacje owadów – smużaki – musicie mieć już w pudełku. I to pomimo, że nie od razu wykażą maksymalną skuteczność.

Ta będzie rosła w miarę zanikania rójek, a jej szczyt nastąpi  w momencie ich zakończenia. Kiedy to znad rzeki  zniknął chmary jętki czy chruścików, a klenie zaczną zajadać się żukami czy chrabąszczami. 

Smużaki – mniej więcej od czerwca prawdziwie skuteczne przynęty kleniowe – możecie spuszczać z nurtem, podciągać pod prąd, lub sprowadzać wachlarzem w poprzek rzeki, czy podać pod nawisy traw/ gałęzi. Każdy sposób bywa dobry.

Streamery

Bywa jednak, że  smużaki na równi z woblerami są nieskuteczne,  a wówczas warto sięgać po streamery – przynęty muchowe,  które dostosujecie do potrzeb spinningu zakładając czeburaszkę.

Te, dzięki skupionej w czeburaszce masie, spenetrują  wolne przestrzenie w gąszczu roślinności, do których nie dotrze wobler. Możecie jednak prowadzić je właśnie jak woblera – imitując rybę –  czy choćby drobnymi skokami po dnie, niby pijawkę (może akurat na nich żerują duże klenie)? 

Tak wszechstronna przynęta wciąż nie doczekała się w Polsce zasłużonej popularności. Na rynku niewiele znajdziecie streamerow dedykowanych kleniom, a to nawet dobrze, bo ryby nie znając tego rodzaju przynęt nie kojarzą ich z zagrożeniem (co w przypadku łowienia płochliwych kleni  jest atutem). 

skuteczne przynęty kleniowe
Streamer mojej produkcji
 
Woblery, smużaki, streamery – skuteczne przynęty kleniowe na lato!

Klenie mogą, więc żerować na pijawkach, owadach czy rybach, ale i na jakimkolwiek innym pokarmie (sprawdź na przykładzie dwóch rzek co jedza klenie). Dlatego przynęt, na które możecie je łowić jest o wiele więcej, niż te, które wymieniłem. Z doświadczenia jednak wiem, że woblery, smużaki i streamery sprawdzają się  najczęściej. 


Tak więc więc wiecie już, na jaki rodzaj przynęt możecie łowić klenie. A już niedługo na moim kanale YouTube przedstawię Wam cztery z moich ulubionych modeli przynęt ! Zachęcam Was do śledzenia !

Dodaj komentarz