Jezioro Ukiel: Zatoka Miła

Jezioro Ukiel, zwane też Krzywym, posiada kilka zatok, a wśród nich znajduje się Zatoka Miła. Jest taką nie tylko z nazwy, ale też dlatego, że potrafi mile zaskoczyć wędkarzy, gdy odpowiednio się za nią zabiorą.

 

Charakterystyka łowiska

Jezioro Ukiel jest akwenem mocno porośniętym roślinnością podwodną, a leżąca od strony osiedla Dajtki, Zatoka Miła, w szczególności. Maksymalna głębokość wynosi tu ok 12 m (podczas gdy największa głębia na jeziorze to 43 m). Ciągle jednak jest to łowisko dość głębokie, w którym już kilka metrów od brzegu grunt sięga, w niektórych miejscach, 2,5m – 3m. Dzięki takiemu charakterowi „Milutka” potrafi oprzeć się presji rybackiej.

Licznie występuje tu moczarka, rogatek, rdestnice i włosienicznik. Brzegi porasta trzcina, pomiędzy którą znajdziemy mnóstwo miejsc do wędkowania. Otoczona lasem i ścieżką pieszo-rowerową jest miejscem, które często odwiedzają olsztynianie. Zaś na samym jeziorze również panuje spory ruch – dużo łódek, skuterów wodnych i wczasowiczów.

Mimo wszystko można tu znaleźć dużo spokoju, o ile wędkuje się w odpowiednich porach doby.

 

Jakie ryby masz szanse złowić?

Łowi się tu szczupaki na spinning, ale tylko z łodzi. Z brzegu leszcze, płocie, karasie oraz gatunek, z którego jezioro Ukiel słynie, a więc liny. Trafiają się naprawdę spore okazy. Sam byłem świadkiem holowania sztuk grubo ponad 50 cm.

Karaś złocisty jezioro Ukiel

Zatoka Miła to i rybka miła.

 

Kiedy łowić?

Obowiązują tu takie same prawidła jak na większości polskich jezior. Białoryb bierze kilka tygodni po zejściu lodu z jeziora. Szczupak to oczywiście okres od maja do grudnia. Jeżeli natomiast nastawiamy się na „prosiaczki”, to zdecydowanie trzeba czekać do majówki. Pamiętaj, że jezioro Ukiel posiada dużą powierzchnię, a więc woda nagrzewa się tu znacznie wolniej niż na akwenach małych. Dlatego tutejszy lin zaczyna żerować i przystępować do tarła nieco później niż jego koledzy z mniejszych jeziorek. Tak jak wszędzie, przestaje brać wraz z nadejściem jesiennego ochłodzenia.

 

Na co i jak łowić?

Roślinność zanurzona to gehenna tutejszych wędkarzy, dlatego wędkowanie z brzegu to tylko spławik. Zatoka Miła jest tak mocno porośnięta, że nie ma możliwości łowienia z gruntu. Nawet położenie zestawu spławikowego na dnie wiąże się z licznymi zaczepami i zerwanymi zestawami. Jest jednak możliwe.

Możemy oczywiście łowić także z łódki, próbując polować zarówno na białoryb jak i na drapieżniki.

 

Jak dojechać?

Do Zatoki Miłej dojechać możemy od strony ul. Sielskiej. Jadąc z centrum miasta skręcamy w prawo za Hotelem „Omega”. Znajduje się tam duży parking.

 

Kto jest właścicielem łowiska?

Gospodarstwo rybackie Bartołty Wielkie.

 

Zatoka Miła – dodatkowe rady.

Jeżeli lubisz ciszę i spokój proponuję wędkowanie od godzina nocnych do porannych. W południe zaczyna się robić bardzo tłoczno.

Dużą zaletą Zatoki Miłej, jak i całego jeziora Ukiel, jest jego położenie. Z niemal każdego osiedla Olsztyna możemy tu dojechać w kilkadziesiąt minut. Dlatego kilkudniowe nęcenie nie jest zbyt uciążliwe i nie zabiera dużo czasu (z osiedla Generałów droga w jedną stronę, zanęcenie i powrót, to jakieś 35 minut w godzinach rannych). Skorzystaj z tej okazji.

wędki w wodzie zatoka miła jezioro ukiel

Wędki na stanowisko!

Podsumowanie

Lata świetności Zatoka Miła ma już za sobą. Gdzie te liny z tamtych lat? – można zapytać. Trafiają się, może nie tak często, ale jednak. Myślę, że mimo wszystko „Milutka” ciągle ma spory potencjał, który warto spróbować wykorzystać.

jezioro ukiel

 

jezioro krzywe zatoka miła

Dodaj komentarz